AGRICOLA (Georges)

Lot 142
Estimation :
12000 - 15000 EUR
Result : 17 000EUR
AGRICOLA (Georges)
De Re Metallica libri XII quibus Officia, Instrumenta, Machinae, ac omnia denicß ad Metallicam spectantia, non modo luculentissime describuntur, sed et per effigies, suis locis insertas, adiunctis Latinis, Germanicisqz appellationibus ita ob oculos pomuntas, ut Clarius tradit non possint. Eiusdem de Animantibus subterraneis. Liber, ad Autore recognitus Indicibus diversis, quicquid in opere tractatum est pulchre demonstrantibus. Bâle, Froben, 1556 ; in-fol. vélin ivoire (Rel. du XVIIe siècle). Edition originale rare. Elle est illustrée de 273 gravures sur bois par Hans Rudolf Manuel Deutsch. Agricola est considéré comme l'un des créateurs de la Minéralogie. 1 f. blanc préliminaire manque, pet. réparations aux bords des 3 premiers ff., une planche repliées courte de marge avec pet. manque, plusieurs ff. un peu roussis, le dos de la reliure initiale du XVIème siècle a été recollé sur celle-ci.